Cemaatle namaz.
Cemaatle namaz.

Cemaatle namaz kılmanın, yalnız başına kılınan namazdan 27 kat faziletli olduğu Peygamber Efendimiz'in (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) hadis-i şerifleriyle sabittir. İmam , namazın farz, vacip ve sünnetlerini en iyi bilen kişi olduğu için, ona uyan cemaat de, en iyi bilen kadar namazın sevabına ulaşacaktır. Cemaatle kılınan namaz, müslümanların birbirini tanımasını, toplumda huzur ve kardeşliğin oluşmasını sağlayacaktır.

Cemaatle namaz kılarken, kişi sünnet namazlarını kendisi kılar. Sadece farz namazlarda imama uyar.

Cemaatle kılınan gündüz namazlarının (öğle, ikindi) farzlarında, imam kıraatı ( Fatiha ve namaz sûresini ) içinden okur ve cemaat de bu sûreleri okumadan imamın kıraatı tamamlamasını bekler.

Sabah, akşam ve yatsı namazlarının farzlarında, imam, ilk iki rekâtta kıraatı dışından yapar ve cemaat, Fatiha sûresini imam bitirince, imamla beraber içinden ''amin'' der. Akşam namazının 3. ve yatsı namazının 3. ve 4. rekatlarında, imam, sadece içinden Fatiha sûresini okur, cemaat de bu sûreleri okumadan, imamın kıraatı tamamlamasını bekler.

Cemaat, imamla beraber tekbirlere katılır; Et-Tahiyyâtü, Salli, Bârik ve Rabbenâ duâlarını okur, secde ve rükûdaki tesbihleri yapar.

Bilgisayarınızda Namaz Hocası kitabı bulunsun isterseniz, kitabı PDF olarak aşağıdan kolayca indirebilirsiniz


http://namazhocası.com/namazhocasiindir.pdf  


Tüm Hakları Saklıdır.
© 2012