Namazın Faziletleri.

 

Namazın Faziletleri

Namaz, Allâh-ü Te'âlâ'nın farz kıldığı ibadetler arasında, tevhid'den sonra en faziletlisidir. (Tevhid: “Lâ ilâhe illAllah”, “Allâh-ü Te'âlâ'yı birlemek”, “Allah’tan başka ilâh olmadığına inanmak“). Namaz imanın alâmetidir. Müminin nuru ve miracıdır. Namaz kılan kul, Allâh-ü Te'âlâ'nın huzurundadır. Namaz, dinin hayatıdır. İslam dininin temel unsurudur. Namaz, Cennetin anahtarıdır. Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) “Kim ki namazı kılarsa dinin direğini dikmiş olur. Kim ki namazı terk ederse dinin direğini yıkmış olur” buyurdu.

Bir başka hadis-i şerifinde Rasulullah Efendimiz: "Bir müslüman namaz kılmaya niyet edip “Allâh-ü Ekber” diye namaza durduğu zaman, rahmet-i ilahi sağanak yağmur halinde o kişinin üzerine yağar. Kişi kıraatı bitirip rükûya eğildiği zaman, rahmet-i ilahinin içinde kalır. Yani rahmet onu kaplar. Secdeye vardığı zaman ise Allâh-ü Te'âlâ'ya o kadar yaklaşır ki ayaklarına kapanmışcasına yaklaşmış olur.'' Çünkü secde, kulu Allah'ına en çok yaklaştıran ibadettir." Zira Cenab-ı Allah, alemleri yaratmadan evvel ruhlarımızı yaratmış ve Kur'ân-ı Kerim'deki ayetinde bildirdiği ''Ben sizin Rabb'iniz değil miyim ?''sorusuna müslümanların ruhları ''Evet Rabb'imizsin'' ''Gâlû-belâ'' diyerek cevap vermiş ve secdeye kapanmışlardır.

Bu şekilde ruhlarımızın ilk ibadeti de Allâh-ü Te'âlâ'ya secde ederek başlamıştır. Secde ise ancak namazda bulunan bir ibadettir. Namaz, bu nedenle kulunu Allâh-ü Te'âlâ'nın rahmetine en çok ulaştıran, en faziletli ibadettir.

 

Bilgisayarınızda Namaz Hocası kitabı bulunsun isterseniz, kitabı PDF olarak aşağıdan kolayca indirebilirsiniz

 

http://namazhocası.com/namazhocasiindir.pdf  

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler: Namaz Hocası .Namazın Faziletleri , ruhlarımızın ilk ibadeti de Allâh-ü Te'âlâ'ya secde , Müminin nuru ve miracı namaz ,
Tüm Hakları Saklıdır.
© 2012