Sehiv secdesi nasıl yapılır?
Sehiv secdesi nasıl yapılır?

 

SEHİV SECDESİ (Yanılma secdesi)


a) Namazda farzlardan birinin, unutularak geciktirilmesi.

b) Vaciplerden birinin unutularak geciktirilmesi veya unutularak yapılmaması hallerinde. Misal olarak, vitir namazında gunut duâsı okunmadan rukûya gidilirse ve her namazda Fatiha veya namaz sûresi okumadan rukû yapılırsa. Namazdaki bu eksikliği gidermek için namazın sonunda sehiv secdesi yapmak vaciptir.

Farzlardan birinin unutularak veya bilerek yapılmaması hâlinde namaz bozulacağı için sehiv secdesi ile tamamlanamaz, namazın yeniden kılınması gerekir.

Vaciplerden birinin bilerek terkedilmesi durumunda sehiv secdesi yapılmaz, namazın yeniden kılınması gerekir.

Not: Birden fazla sehiv secdesi gerektirecek durum söz konusu olduğunda, (hepsi aynı veya farklı rekâtlarda olsun) hepsi için sadece bir defa sehiv secdesi yapılması yeterlidir.


Sehiv secdesi nasıl yapılır?

1- Tek başına kılan için:

Namazın sonunda,

Et-Tahiyyâtü duâsını okunur, sağa ve sola selam verilir .

Yeniden iki defa secde yapılıp oturulur ve bu oturuşta Et-Tahiyyâtü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ve Rabbenâ duâları okunarak selam verilir. Böylece sehiv secdesi yapılmış olur.


2- Cemaat ile kılan imam için:

Namazın son oturuşunda Et-Tahiyyâtü okunarak,

yalnız sağ tarafa selam verildikten sonra, yeniden iki defa secde yapılıp oturulur ve bu oturuşta Et-Tahiyyâtü , Allâhümme salli ve Allâhümme bârik ve Rabbenâ duâları okunarak selam verilir . Böylece sehiv secdesi yapılmış olur.
Farz veya vacipler unutultuğunda:

Farz ve sünneti müekkedelerde, namazın farz ve vacipleri unutulduğunda namaz tekrar kılınır.

4 rekâtlı gayri müekked sünnetlerde (ikindi ve yatsı namazının ilk sünneti ) 1. - 2. veya 3. - 4. rekâtlarda farz veya vacip terk edilirse; bu namazın 2 rekât olarak tekrar kılınması gerekir.

Bilgisayarınızda Namaz Hocası kitabı bulunsun isterseniz, kitabı PDF olarak aşağıdan kolayca indirebilirsiniz


http://namazhocası.com/namazhocasiindir.pdf  

 

Tüm Hakları Saklıdır.
© 2012